50 dkg finomliszt
15 dkg porcukor
25 dkg vegyes virágméz
5 dkg margarin
1-1 púpozott kávéskanálnyi őrölt fahéj és szegfűszeg (esetleg mézeskalács fűszerkeverék, a zacskón megadott adagolásban)
4 púpozott kávéskanálnyi szódabikarbóna
A lisztet, a porcukrot, a fahéjat, a szegfűszeget és a szódabikarbónát alaposan összekeverjük falapáttal. Ezután a a virágmézben olvasszuk fel a margarint és állítsuk egy kis lábas vízbe, majd a vizet forraljuk fel , és a mézet addig keverjük, míg a margarin teljesen felolvad benne. A befőttesüveget mikrohullámú sütőbe is tehetjük. A mézet ezután öntsük a fűszerekkel elkevert lisztre, üssünk bele egy tojást, és a falapáttal gyúrjuk össze. A tészta inkább lágy legyen (egy kis langyos vizet is tehetünk hozzá), mint kemény, mivel a pihentetés alatt úgyis megkemémyedig egy kicsit. A tálat fedjük le (ha nincs lezárható tálunk, akkor 2-3 réteg folpack fóliával takarjuk le), és pihentessük a tésztát szobahőmérsékleten legalább egy napig. Minél tovább hagyjuk állni, annál szebbre sül majd.
Jó tanács
A tészta hűtés nélkül is több napig eláll, ezért egyszerre akár dupla mennyiséget is készíthetünk belőle.
Nyújtás
A tésztából szakítsunk le kb kétökölnyi darabot, tegyük a gyúródeszkára, és gyúrjuk össze jó alaposan, míg egynemű lesz és nem ragad. Ha szükséges, szórjunk alá lisztet és gyúrjuk bele. Ezután a tenyerünkkel görgetve formáljunk belőle a deszkán sima golyót. Szójunk alá lisztet és lapítsuk le, majd sodrófával nyújtsuk ki. Időnként emeljük fel a tésztát és szórjunk alá lisztet, nehogy leragadjon. Egyenletes vastagságra nyújtsuk, kisebb figurákhoz, kb 3 mm-re, a nagyobbakhoz kb 4-5 mm-re. Mielőtt a szaggatást elkezdjük, feltétlenül nézzük meg, nem ragadt-e le a tészta. Ha kell, szórjunk alá lisztet.
Formázás
A tésztából kiszúró formákkal szaggathatunk ki különböző mintákat. A maradékot a következő nyújtás előtt gyúrjuk össze egy újabb adag tésztával. Ha karton papírból készült sablonnal dolgozunk, akkor kenjünk szét tenyerünkkel egy csipetnyi lisztet a felületen, majd helyezzük rá a sablont, és éles késsel vágjuk körül. A nagyobb figuráit derelyemetszővel (így hullámos szegélyű lesz a tészta) vagy pizzavágóval(így egyenes szélű lesz a tészta) könnyebben és pontosabban körülvághatók. Mivel a figyrák sütés közben megduzzadnak, a kiszaggatott figurákat egymástól kb 1-2 cm távolságra helyezzük el a sütőlapon.
Jó tanács
A sütést mindig a kisebb figurákkal kezdjük. Egy tepsire kb azonos méretű figurákat rakjunk, mert úgy egyneletesebben sülnek. A tepsit hagyjuk kihűlni, mielőtt újra megrakjuk.
Sütés
A kezdő sütgetők alaptörvénye: a forró tepsi pontosan ugyanúgy néz ki, mint a hideg :). Mivel a forró sütő balesetveszélyes, a gyermekek csak szülői felügyelet mellett süssenek. Mielőtt elkezdenénk a sütést, az összes tepsit rakjuk tele kiszaggatott figurákkal.A villanysütőt 150 C fokon, a gázsütőt pedig közepes állásban melegítsük elő, kb 10 percig. A tepsit óvatosan helyezzük a középső rácsra, nehogy a figurák összecsússzanak. A sütési időt nem lehet percben meghatározni, a tészta színét kell figyelni. Az első 3-4 percben ne nyissuk ki a sütő ajtaját, mert a tészta összeesik, és lapos lesz. Mikor már egyenletesen szép mézszínűek a mézesek, vegyük ki őket a sütőből. Vigyázzunk, mert a mézesek könnyen megégnek. A megsült figurákat 2-3 percig hagyjuk a tepsin hűlni, keményedni, mert forrón nagyon puhák és könnyen szakadnak, gyűrődnek. Ezután egy széles pengéjű késsel rakjuk őket egymás mellé, egy abrosszal letrített asztalra, míg kihűlnek.
A mézeskalács puhítása
A mézeskalács sütés után rendszerint kemény. Ahhoz, hogy megpuhuljon, a levegőből kell elegendő párát magába szívnia. Ha szobánk ehhez túl száraz, akkor a mézeseket tegyük egy fedeles fém- vagy műanyadobozba. Gyűrjünk össze 2-3 papírtörlőt vagy papírzsebkendőt, és tömjük bele egy kis pohárba. Engedjünk a pohárba annyi vizet, amennyit a papírtörlők magukba szívnak, majd állítsuk a poharat a dobozba, a mézesek közé. Zárjuk le a dobozt. A mézesek, kb 4 nap alatt omlósra, zamatosra puhulnak. Ha újra kiszáradnak, ismételjük meg a puhítást. Ezzel a módszerrel a boltból vásárolt puszedlit is megpuhíthatjuk, ha szükséges.
Írókás díszítés
A cukoríróka (máz) receptje
- 1 tojásfehérje
- kb. 15-20 dkg kristálycukor (ha van elektromos darálónk) vagy átszitált porcukor (ha nincs darálónk)
- kb 8 csepp ecet
A mázhoz nagyon finom szemcséjű porcukor szükséges. A kritálycukrot kis adagokban daráljuk le elektromos darálón. Ha nincs darálónk, akkor a bolti porcukrot szitáljuk át legalább kétszer apró lyuká szűrőn. A tojásfehérjét verjük fel félig habverővel, majd kanalanként dolgozzuk bele a porcukrot. Akkor jó a máz, ha felemelt habverőről már csak egészen lassan folyik le. Ekkor keverjünk hozzá még nyolc csepp ecetet, ami megakadályozza majd a cukor kikristályosodását.
Jó tanács
Kicsi tojást válasszunk, abból is sok máz lesz. Lehetőleg kézi habverőt használjunk, a géppel felvert máz folyóssá válhat.
Az íróka elkészítése
A zacskó egyik sarkán ollóval vágjunk egy apró lyukat, miután tettünk már egy kevés masszát a zacskóba.
Írókázás
A figuráról írókázás előtt ecsettel vagy kenőtollal söpörjük le a esetleg rátapadt lisztet. Ezután fektessük a figurát egy papírszalvétára, hogy rajzolás közben forgatható legyen. Az írókát fogjuk a kezünkbe, az alkarunkat támasszuk az asztal széléhez, és az írókát egyhén nyomva rajzoljunk. A zacskó hegyét csak a vonal elején érintsük a felülethez, azután pár centivel emeljük föl, így egyenletesebb lesz a rajz. Lehetőleg minél kevesebbszer szakítsuk meg az írást. Az íróka hegyéről mindig töröljük le a feleslegesen kinyomódott mázat. Ha a zacskó eldugult, és a máz nehezen jön ki belőle, fogjuk be a lyukat, és a mázat gyúrjuk át a zacskóval együtt. Ha elrontottuk a mintát, vagy a figurára lecsöppent egy kevés máz, akkor ecsettel vagy az ujjunkkal töröljük le, és folytassuk a rajzolást. A megírt figurákat hagyjuk szobahőmérsékleten megszáradni.
Fontos tudnivaló
Ha írókás mézest készítünk, a kihűlt figurákat egy mély tepsiben vagy dobozban helyezzük egymás mellé, és egy tiszta terítővel letakarva 2-3 napig hagyjuk őket állni, mielőtt írókáznánk. Ez azért fontos, mert a frissen kisült mézes teljesen száraz, és időre van szüksége ahhoz, hogy a levegőből egy kis nedvességet magába szívjon. Ettől egy kissé megduzzad. Ha még ez előtt kerül rá az íróka, akkor pár nap múlva lepereghet róla, mert a máz (íróka) nem tud a tésztával együtt változni.
Forrás: Színes ötletek: Mézeskélács
Tábitám, emlékszel hogyan készültek ezek a fotók? És mikor? :)
6 megjegyzés:
Persze, hogy emlekszem, hogy ne emlekeznek, nekem is megvannak :D Nagyon koszonom, hogy feltetted :)
Egy gyors korutat vegeztem a blogon, mar elsolatasra tiszta elvezet itt tartozkodni, majd egyszer (az unnepeken)joool bele olvasok!
háááát...hogy én csak most fedeztelek fel itt, Márta drága.. még jó, hogy van iri, aki azzal a "kitömött állattal" felhívta a figyelmem:D
és az se semmi, hogy még ebben az évben fedeztelek fel. ezért nem kellett én sehová se menjek az éjjel...:)
Mutti, ezeket a kódokat sehogy se értem, mint pl. kitömött állat, meg hogy nem mentél akkor sehová, nem kellet menjél... Na majd megértem, én, ha még többet blogozgatok...
Iri, a te gasztro*blogodra is kíváncsi lennék...
Én "tiszta véletlenül" találtam ma ide...
Nahát, hogy ti milyen ügyesek vagytok!
Annyira jól néznek ki. Mi karácsony előtt számtalan mézeskalácsot készítettünk a gyerekekkel, de mind el is fogyott. 2 napja megint készítettem, mert éppen volt itthon minden, ami kellett hozzá. Nagyon hamar elfogyott. Nem is tudtam, hogy várni kell a díszítéssel, de most már nem fogom elfelejteni. :)
Megjegyzés küldése